20 دلیل ثابت ماندن وزن (استپ وزنی)

وقتی وزن کم می‌کنید، بدن شما به مقابله می‌پردازد. ممکن است در ابتدا بتوانید وزن زیادی را بدون تلاش زیاد از دست بدهید. ولی، کاهش وزن ممکن است پس از مدتی کاهش یابد یا به طور کلی متوقف شود.
این مقاله به 20 دلیل توقف کاهش وزن پرداخته است.

1. شاید بدون اینکه متوجه باشید در حال کم کردن هستید.
نگران نباشید! این بسیار رایج است که ترازو برای چند روز (یا هفته) عدد ثابتی را به شما نشان دهد. این بدان معنا نیست که شما چربی از دست نمی دهید.
وزن بدن تمایل دارد تا چند پوند در نوسان باشد. این به غذاهایی که می خورید بستگی دارد و هورمون ها نیز می توانند تأثیر عمده ای بر میزان آب در بدن شما (به خصوص در زنان) داشته باشند. همچنین می توان همزمان با از دست دادن چربی عضله سازی کرد. این امر به ویژه در صورتی که اخیراً ورزش را شروع کرده اید رایج است که خبر خوبی است. زیرا شما به دنبال کاهش چربی هستید و نه وزن.
ایده خوبی است که از چیزی غیر از عدد ترازو برای سنجش پیشرفت خود استفاده کنید. برای مثال، دور کمر و درصد چربی بدن خود را یک بار در ماه اندازه بگیرید. همچنین، اینکه چقدر لباس‌های شما اندازه است و چگونه در آینه به نظر می‌رسید، می‌تواند بسیار نشان دهنده آن باشد.
اگر به طور کل بیشتر از یک تا دو هفته نیست که دچار این مشکل شدید، نیازی به نگرانی نیست.
خلاصه: توقف کاهش وزن ممکن است با افزایش عضلات، غذای هضم نشده و نوسانات آب بدن توضیح داده شود. اگر عدد ترازو تکان نخورد، ممکن است در حال از دست دادن چربی باشید.

2. شما چیزی که می خورید را رصد نمیکنید.
اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، آگاهی بسیار مهم است. بسیاری از مردم سرنخی ندارند که واقعا چه مقدار خوراکی می خورند.
مطالعات نشان می دهد که دقت کردن در میزان مصرف غذا به کاهش وزن کمک می کند. افرادی که از یادداشت های غذایی استفاده می کنند یا از وعده های غذایی خود عکس می گیرند، نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند به طور مداوم وزن بیشتری از دست می دهند.
خلاصه: زمانی که در تلاش برای کاهش وزن هستید، داشتن دفتر یادداشت غذایی می تواند مفید باشد.

3. پروتئین کافی نمی خورید
پروتئین یک ماده مغذی مهم برای کاهش وزن است. خوردن پروتئین با 25 تا 30 درصد کالری می تواند متابولیسم را 80 تا 100 کالری در روز افزایش دهد و باعث شود به طور خودکار چند صد کالری کمتر در روز بخورید. همچنین می تواند هوس و میل به خوردن میان وعده را به شدت کاهش دهد. این تا حدی با تأثیرات پروتئین بر هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها، مانند گرلین و سایرین انجام می‌شود .
اگر صبحانه می خورید، حتما پروتئین بیشتری مصرف کنید. مطالعات نشان می دهد کسانی که صبحانه با پروتئین بالا می خورند کمتر گرسنه هستند و در طول روز هوس غذایی کمتری دارند. مصرف زیاد پروتئین همچنین به جلوگیری از کند شدن متابولیسم کمک می کند که یکی از عوارض جانبی رایج کاهش وزن است. علاوه بر این، به جلوگیری از بازیابی وزن کمک می کند.
خلاصه: مصرف کم پروتئین ممکن است تلاش های کاهش وزن شما را متوقف کند. مطمئن شوید که غذاهای غنی از پروتئین را زیاد مصرف کنید.

4. شما کالری زیادی می خورید
بسیاری از افرادی که در کاهش وزن مشکل دارند، کالری زیادی می خورند. ممکن است فکر کنید که این در مورد شما صدق نمی کند، اما به خاطر داشته باشید که مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که افراد تمایل دارند کالری دریافتی خود را به میزان قابل توجهی دست کم بگیرند.
خلاصه: اگر به نظر می رسد کاهش وزن شما متوقف شده است، ممکن است کالری زیادی مصرف کنید. مردم اغلب کالری دریافتی خود را کمتر از واقعیت تخمین می زنند.

5. به کیفیت غذا توجه نمیکنید.
کیفیت غذا به اندازه کمیت مهم است. خوردن غذاهای کامل می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و به تنظیم اشتهای شما کمک کند. این غذاها نسبت به غذا های بسیار فرآوری شده، سیر کننده تر هستند.
به خاطر داشته باشید که بسیاری از غذاهای فرآوری شده با برچسب “غذاهای سالم”، واقعاً سالم نیستند. حتماً مواد روی بسته را بخوانید و مراقب غذاهای حاوی کربوهیدرات اضافی باشید.
خلاصه: مطمئن شوید که رژیم غذایی خود را بر اساس غذاهای کامل قرار دهید. خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده می تواند بر موفقیت شما در کاهش وزن تأثیر منفی بگذارد.

6. ورزش نمیکنید.
یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید هنگام کاهش وزن انجام دهید، انجام برخی از تمرینات مقاومتی مانند وزنه زدن است. این می تواند به شما کمک کند تا توده عضلانی خود را حفظ کنید، که اگر ورزش نکنید، اغلب همراه با چربی بدن سوزانده می شود.
ورزش کردن همچنین می تواند به جلوگیری از کند شدن متابولیسم کمک کند و اطمینان حاصل کند که بدن شما مقاوم باقی میماند.
خلاصه: تمرینات قدرتی روشی موثر برای کاهش چربی است. از از دست دادن توده عضلانی که اغلب با کاهش وزن همراه است جلوگیری می کند و به حفظ چربی طولانی مدت کمک می کند.

7. شما در حال پرخوری هستید.
پرخوری شامل خوردن سریع مقادیر زیاد غذا و اغلب بسیار بیشتر از نیاز بدن شما است. این می تواند برای بسیاری از افرادی که سعی در کاهش وزن دارند مشکل مهمی باشد. برخی ممکن است غذاهای بسیار فرآوری شده مصرف کنند، در حالی که برخی دیگر از غذاهای نسبتا سالم، از جمله آجیل، کره آجیل، شکلات تلخ، پنیر و غیره استفاده کنند.

8. کاردیو انجام نمی دهید.
ورزش قلبی-عروقی که به عنوان ورزش های هوازی یا کاردیو نیز شناخته می شود، هر نوع ورزشی است که ضربان قلب شما را افزایش می دهد. این شامل فعالیت هایی مانند دویدن، دوچرخه سواری و شنا است که یکی از موثرترین راه ها برای بهبود سلامتی است. همچنین در سوزاندن چربی شکم، چربی احشایی مضری که در اطراف اندام‌های شما جمع می‌شود و باعث بیماری می‌شود، بسیار مؤثر است.
خلاصه: سعی کنید به طور منظم کاردیو انجام دهید. چون به شما کمک می کند چربی بسوزانید. به خصوص در ناحیه میانی بدنتان. عدم ورزش می تواند یکی از دلایل توقف کاهش وزن باشد.

9. شما هنوز در حال نوشیدن قند هستید.
نوشیدنی های قندی اقلام چاق کننده قابل توجهی در عرضه مواد غذایی هستند. مغز شما کالری موجود در آنها را با کاهش مصرف سایر مواد غذایی جبران نمی کند. این فقط در مورد نوشیدنی های شیرین مانند کوکاکولا و پپسی صدق نمی کند. همچنین برای نوشیدنی‌های «سالم‌تر» مانند ویتامین‌آ.ب که سرشار از قند هستند نیز کاربرد دارد. حتی آب میوه ها نیز مشکل ساز هستند و نباید به مقدار زیاد مصرف شوند. یک لیوان می‌تواند حاوی مقدار شکری مشابه چند تکه میوه کامل باشد.
خلاصه: اجتناب از تمام نوشیدنی های شیرین یک استراتژی عالی برای کاهش وزن است. آنها اغلب بخش قابل توجهی از کالری دریافتی یک فرد را تشکیل می دهند.

10. خوب نمی خوابید.
خواب خوب یکی از مهمترین عوامل برای سلامت جسمی و روانی و همچنین وزن شماست.
مطالعات نشان می دهد که کم خوابی یکی از بزرگترین عوامل خطر چاقی است. بزرگسالان و کودکانی که خواب کم دارند به ترتیب 55 و 89 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند.
خلاصه: کمبود خواب با کیفیت یک عامل خطر قوی برای چاقی است. همچنین می تواند مانع از پیشرفت کاهش وزن شود.

11. کربوهیدرات را کاهش نمی دهید.
اگر وزن زیادی برای کاهش دارید و/یا شرایط متابولیکی مانند دیابت نوع 2 یا پیش دیابت دارید، ممکن است بخواهید یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را در نظر بگیرید.
در مطالعات کوتاه مدت، نشان داده شده است که این نوع رژیم باعث کاهش وزن 2 تا 3 برابر بیشتر میشود؛ نسبت به رژیم غذایی استاندارد “کم چربی” که اغلب توصیه می شود. از سوی دیگر، آزمایشی جدیدتر در سال 2018 تفاوت کمی را در نتایج یک رژیم غذایی کم‌چرب و غنی از مواد مغذی در مقابل رژیم غذایی کم کربوهیدرات با متراکم مواد مغذی نشان داد. یافتن یک برنامه غذایی پایدار که بتوانید از آن در دراز مدت لذت ببرید، کلیدی است.
رژیم‌های کم کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن، فواید مثبت زیادی دارند. آنها همچنین می توانند منجر به بهبود در بسیاری از نشانگرهای متابولیک مانند تری گلیسیرید، کلسترل (HDL خوب) و قند خون شوند.
خلاصه: اگر قادر به کاهش وزن نیستید، یک رژیم کم کربوهیدرات را امتحان کنید. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که رژیم کم کربوهیدرات می تواند یک استراتژی کاهش وزن موثر باشد.

12. شما بیشتر اوقات غذا می خورید.
این یک افسانه است که همه باید هر روز وعده های غذایی کوچک زیادی بخورند تا متابولیسم را افزایش دهند و وزن کم کنند. مطالعات در واقع نشان می‌دهند که دفعات وعده‌های غذایی تأثیر کمی بر چربی سوزی یا کاهش وزن دارد. از سوی دیگر، یکی از روش‌های موثر کاهش وزن به نام روزه‌داری متناوب شامل بدون غذا ماندن عمدی و استراتژیک برای مدت طولانی (۱۵ تا ۲۴ ساعت یا بیشتر) است.
خلاصه: خوردن بیش از حد ممکن است منجر به دریافت کالری بیش از حد شود که تلاش های کاهش وزن شما را محدود می کند.

13. شما آب نمی نوشید.
نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن کمک کند.
در یک مطالعه کاهش وزن 12 هفته ای، افرادی که 30 دقیقه قبل از غذا نیم لیتر آب نوشیدند، 44 درصد بیشتر از افرادی که این کار را نکردند، وزن کم کردند. همچنین نشان داده شده است که آب آشامیدنی تعداد کالری سوزانده شده را 24 تا 30 درصد در یک دوره 1.5 ساعته افزایش می دهد.
خلاصه: برای کاهش کالری دریافتی، قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب همچنین ممکن است تعداد کالری هایی را که می سوزانید، افزایش دهد.

14. شما بیش از حد الکل می نوشید.
اگر به الکل علاقه دارید اما می خواهید وزن کم کنید، ممکن است بهتر باشد از الکل مخلوط شده با یک نوشیدنی بدون کالری استفاده کنید. آبجو، شراب و نوشیدنی های الکلی شیرین دارای کالری بسیار بالایی هستند. همچنین به خاطر داشته باشید که خود الکل در هر گرم حدود 7 کالری دارد که بسیار زیاد است.
همانطور که گفته شد، مطالعات روی الکل و وزن نتایج متفاوتی را نشان می دهد. به نظر می رسد نوشیدن متوسط الکل خوب است، در حالی که نوشیدن زیاد الکل با افزایش وزن مرتبط است.
خلاصه: نوشیدنی های الکلی به طور کلی کالری بالایی دارند. اگر نوشیدن الکل را انتخاب می کنید، الکل مخلوط شده با نوشیدنی های بدون کالری احتمالا بهترین گزینه برای کاهش وزن است.

15. شما آگاهانه غذا نمی خورید.
تکنیکی به نام تغذیه آگاهانه ممکن است یکی از قدرتمندترین ابزارهای کاهش وزن در جهان باشد. این شامل کاهش سرعت، خوردن بدون حواس‌پرتی، مزه‌کردن و لذت بردن از هر لقمه در حین گوش دادن به سیگنال‌های طبیعی است که به مغز شما می‌گوید که بدن شما به اندازه کافی سیر شده است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که غذا خوردن آگاهانه می‌تواند باعث کاهش وزن قابل توجهی شود و دفعات پرخوری یا ریزه خواری را کاهش دهد.
در اینجا چند نکته برای توجه بیشتر به خوردن وجود دارد:
• بدون حواس پرتی غذا بخورید و فقط با غذای خود پشت میز بنشینید.
• آهسته غذا بخورید و کاملا بجوید. سعی کنید از رنگ ها، بوها، طعم ها و بافت ها آگاه باشید.
• هنگامی که احساس سیری کردید، مقداری آب بنوشید و از خوردن دست بکشید.
خلاصه: همیشه هنگام تلاش برای کاهش وزن با حواس‌تان غذا بخورید. خوردن بدون تمرکز یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد با چالش هایی برای کاهش وزن مواجه می شوند.

16. شما یک بیماری پزشکی دارید که کار را سخت تر می کند.
برخی از شرایط پزشکی وجود دارد که می تواند باعث افزایش وزن شود و کاهش وزن را مقدار زیادی دشوارتر کند. اینها شامل کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و آپنه خواب است. برخی داروها همچنین می توانند کاهش وزن را سخت تر کنند – یا حتی باعث افزایش وزن شوند.
اگر فکر می کنید هر یک از این موارد در مورد شما صدق می کند، با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.
خلاصه: شرایط پزشکی مانند کم کاری تیروئید، آپنه خواب، و PCOS ممکن است مانع از کاهش وزن شما شوند.

17. شما به مواد غذایی ناسالم اعتیاد دارید.
اگر احساس می کنید که اعتیاد به مواد غذایی ناسالم دارید، کمتر غذا خوردن یا تغییر رژیم غذایی می تواند غیرممکن به نظر برسد.
خلاصه: اگر هوس شدید غذایی یا اعتیاد به غذا دارید، کاهش وزن می تواند چالش برانگیز باشد. به دنبال کمک حرفه ای باشید.

18. شما برای مدت طولانی رژیم گرفته اید.
شاید «رژیم غذایی» برای مدت طولانی ایده خوبی نباشد. اگر چندین ماه است که وزن کم کرده اید و به یک توقف رسیده اید، شاید نیاز به استراحت داشته باشید. سعی کنید کالری دریافتی خود را چند صد کالری در روز افزایش دهید، بیشتر بخوابید و وزنه برداری کنید. با هدف قوی تر شدن و عضله سازی بیشتر.
قبل از شروع مجدد برای کاهش وزن، سعی کنید سطح چربی بدن خود را برای 1 تا 2 ماه حفظ کنید.
خلاصه: شاید زمان استراحت بعد از رژیمی طولانی، فرا رسیده است.

19. انتظارات شما غیر واقعی است.
کاهش وزن به طور کلی یک روند کند است. بسیاری از افراد قبل از رسیدن به هدف خود، صبر خود را از دست می دهند. اگرچه در ابتدا با سرعت وزن کم میکنید، اما تعداد کمی از افراد می توانند وزن خود را با سرعت بیش از 1 تا 2 پوند در هفته کاهش دهند. چالش دیگر می تواند داشتن انتظارات غیرواقع بینانه از آنچه که با رژیم غذایی و ورزش غنی از مواد مغذی قابل دستیابی است باشد.
اگر قبلاً مقداری وزن کم کرده‌اید، اما به نظر می‌رسد که عدد ترازو نمی‌خواهد بیشتر از این تکان بخورد، شاید باید سعی کنید تمرکز خود را به سمت پذیرفتن بدن خود به همان صورتی که هدف بعدی شماست هدایت کنید. در برخی موارد، وزن شما به نقطه تنظیمی می رسد که بدن شما احساس راحتی می کند. تلاش برای فراتر از آن ممکن است ارزش تلاش واقع بینانه نداشته باشد و حتی ممکن است اثرات بالقوه منفی بر سلامت شما داشته باشد.
خلاصه: در مورد کاهش وزن گاهی اوقات انتظارات مردم غیر واقعی است. به خاطر داشته باشید که کاهش وزن به زمان نیاز دارد و همه دارای یک مدل خاص از تناسب اندام نیستند. بر روی ایجاد یک برنامه کاهش وزن فردی و هدف بر اساس نیازهای خود تمرکز کنید.

20. شما بیش از حد روی رژیم غذایی متمرکز هستید.
رژیم‌های غذایی تقریباً هرگز در طولانی‌مدت کارساز نیستند. در هر صورت، مطالعات نشان می دهد که افرادی که رژیم غذایی دارند در طول زمان وزن بیشتری اضافه می کنند. به جای محروم کردن بدن خود، بر تغذیه آن تمرکز کنید و بگذارید کاهش وزن به عنوان یک عارضه جانبی طبیعی دنبال شود.
خلاصه: رژیم گرفتن یک راه حل طولانی مدت نیست. اگر هدف شما کاهش وزن و کاهش وزن طولانی مدت است، سبک زندگیتان را در راستای سلامت، تغییر دهید.

سخن آخر
کاهش وزن همیشه آسان نیست و عوامل متعددی می توانند آن را متوقف کنند. در ابتدایی ترین سطح، نرسیدن به هدف کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که کالری دریافتی برابر یا بیشتر از کالری مصرفی باشد. راهبردهایی مانند غذا خوردن آگاهانه، داشتن دفتر یادداشت غذایی، خوردن پروتئین بیشتر و انجام تمرینات ورزشی را امتحان کنید. در نهایت، تغییر وزن و سبک زندگی شما نیاز به صبر، فداکاری، پشتکار و انعطاف دارد.

برگرفته شده از سایت Healthline

دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.