6 راه برای سفت کردن پوست شل

شل یا افتادگی پوست زمانی اتفاق می‌افتد که عوامل داخلی یا خارجی بر مولکول‌های کلیدی تأثیر می‌گذارند که به حفظ الاستیک، سفت شدن و هیدراته شدن پوست کمک می‌کنند.

اکثر مردم در سنین 35 تا 40 سالگی پوستشان شروع به شل شدن می کند. شلی پوست با افزایش سن رخ می دهد و این بیشتر به دلیل از بین رفتن شبکه های کلاژن، فیبرهای الاستین و اسید هیالورونیک است – مولکولی که به پوست کمک می کند رطوبت را حفظ کند. کاهش وزن، به ویژه کاهش وزن قابل توجه یا سریع، و بارداری نیز می تواند با کشش مولکول های پوست یا تغییر ساختار پوست باعث شل شدن پوست شود.

چندین عامل دیگر سلامتی و سبک زندگی نیز می توانند در ایجاد پوست شل نقش داشته باشند، از جمله:

 • یائسگی
 • آسیب اشعه ماوراء بنفش (UV)
 • برنزه شدن مصنوعی
 • برخی داروها مانند استروئیدها و کورتیکواستروئیدها
 • محصولات پوستی یا شوینده هایی که حاوی مواد شیمیایی قوی هستند
 • سیگار کشیدن
 • نوشیدن الکل

تکنیک های رایج سفت کردن پوست شل

ورزش کنید

ورزش منظم یک راه مهم برای سالم ماندن در حین بالا رفتن سن است. برخی از انواع ورزش نیز ممکن است به کاهش اثرات پیری پوست کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که ورزش استقامتی ممکن است تأثیر تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن را در موش و انسان کاهش دهد. زنانی که در نتیجه بارداری پوست شل دارند، باید در مورد بهترین راه برای انجام ایمن فعالیت بدنی و اینکه از کدام ورزش ها اجتناب کنند، با پزشک مشورت کنند.

محصولات سفت کننده

بسیاری از ژل ها، کرم ها، چسب ها و سایر محصولات سفت کننده مختلف برای درمان موضعی موارد جزئی شلی پوست در دسترس هستند. افرادی که مایل به خرید یک محصول سفت کننده هستند باید به دنبال محصولات حاوی ترکیبات رتینوئید باشند. رتینوئیدها آنتی اکسیدان های قوی هستند که ممکن است تولید کلاژن را افزایش دهند. با این حال، متخصصان محصولات سفت کننده را به طور کلی موثر نمی دانند و ممکن است نفوذ آنها به پوست به اندازه کافی عمیق نباشد که به رفع افتادگی پوست کمک کند.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، اکثر محصولات سفت کننده در بهترین حالت، عمدتاً به عنوان یک مرطوب کننده، نتایج ظریفی را ارائه می دهند. افرادی که نتایج را با این محصولات مشاهده می کنند ممکن است برای ادامه مشاهده نتایج نیاز به استفاده مداوم از آنها داشته باشند.

مکمل ها

رژیم غذایی نقش بسزایی در سلامت پوست دارد. مکمل‌های غذایی ممکن است برای شلی پوست فوایدی داشته باشند، از جمله اثرات ضد پیری و ضد افتادگی. برخی از امیدوارکننده ترین مکمل های پوست عبارتند از:

1- هیدرولیز کلاژن

بسیاری از مردم فکر می کنند که مکمل های کلاژن با افزایش سطح کلاژن، اثرات پیری پوست را کاهش می دهد.

2- پپتیدهای کلاژن

به شکل مکمل خوراکی ممکن است باعث بهبود موارد زیر شود:

 • با افزایش سطح اسید هیالورونیک، مانع رطوبت پوست می شود
 • تولید کلاژن، منجر به شبکه های کلاژن قوی تر می شود
 • رشد فیبروبلاست های پوست – سلول هایی که به ساخت ترکیبات همبند کمک می کنند
 • التیام زخم

مطالعه ای که در مجله Cosmetic Dermatology Trusted Source منتشر شد، نشان داد که زنانی که 10 گرم پپتید کلاژن خوراکی را در یک نوشیدنی قبل از خواب مصرف کردند، پس از 4 هفته سطح کلاژن پوست آنها بهبود یافت. علاوه بر این، آنها سطح هیدراته شدن پوست بهتری را پس از 8 هفته تجربه کردند.

3- آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها و آنزیم های آنتی اکسیدان ممکن است با خنثی کردن گونه های فعال اکسیژن (ROS) به کاهش افتادگی و چین و چروک پوست کمک کنند.ROS ترکیباتی هستند که می توانند مسیرهایی را فعال کنند که در نهایت کلاژن را تجزیه می کنند. آنتی اکسیدان ها همچنین می توانند به تحریک رشد کلاژن و الاستین کمک کنند.

نمونه هایی از آنتی اکسیدان های موجود در برخی غذاها، نوشیدنی ها و مکمل های غذایی عبارتند از:

 • ویتامین های A، C، D و E
 • کوآنزیم Q10
 • سلنیوم
 • فلز روی
 • اپی گالوکاتچین گالات (EGCG)

بسیاری از افراد از طریق رژیم غذایی خود آنتی اکسیدان کافی دریافت می کنند. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی به پیشگیری یا کاهش بیماری های پوستی کمک می کند. مصرف بیش از حد ویتامین های خاص برای مدت طولانی، به ویژه ویتامین های A و E، ممکن است عوارض جانبی از جمله حالت تهوع، استفراغ و درد شکم ایجاد کند. در برخی موارد، می تواند منجر به عوارض جانبی شدیدتری شود.

هنگام مصرف مکمل ها رعایت دوز روی برچسب مهم است. افراد مبتلا به بیماری باید ابتدا مصرف مکمل ها را با پزشک خود در میان بگذارند تا از عوارض جانبی ناخواسته یا تداخل با سایر داروها جلوگیری کنند.

ماساژ

ماساژ ممکن است جریان خون را بهبود بخشد و فیبروبلاست ها را تحریک کند. فیبروبلاست ها سلول هایی هستند که به تولید بافت های همبند مانند کلاژن و الاستین کمک می کنند که پوست را سفت نگه می دارند.

برخی مطالعات نشان می دهد که ماساژ ممکن است تولید میتوکندری را افزایش دهد. میتوکندری نقش مهمی در متابولیسم بافتی و سلولی دارد و بین اختلال عملکرد میتوکندری و پیری پوست ارتباط وجود دارد. تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین روش استفاده از ماساژ برای سفت کردن پوست ضروری است. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که استفاده از یک دستگاه ماساژ ملایم پوست به مدت 1 دقیقه و دو بار در روز به مدت 10 روز بیان مولکول های پوست مانند پروکلاژن-1، فیبریلین و تروپولاستین را افزایش می دهد. همین مطالعه همچنین نشان داد که استفاده از دستگاه ماساژ پس از استفاده از یک کرم ضد پیری تجاری روی صورت و گردن تأثیر محصول را تقویت می کند.

روش های غیر جراحی

متخصصان پوست و جراحان زیبایی می توانند روش های غیر جراحی را انجام دهند که ممکن است به کاهش شلی پوست کمک کند. با این حال، این روش‌ها برای موارد شدید شلی پوست مفید نیستند، زیرا نتایج قوی نیستند. روش‌های غیرجراحی شامل هیچ برش یا سوراخی نمی‌شوند و معمولاً فقط باعث تورم و قرمزی موقتی می‌شوند. آنها اغلب فقط زمان کوتاهی برای اجرا می گیرند. اکثر روش ها برای استفاده در تمام رنگ های پوست بی خطر هستند و برای هر قسمت از بدن مناسب هستند. بسیاری از روش‌های غیرجراحی شل شدن پوست را با افزایش تولید کلاژن و الاستین در لایه‌های مختلف پوست، معمولاً با استفاده از دستگاه‌های مختلف برای ارسال گرما به زیر پوست، درمان می‌کنند.

نمونه هایی از روش های غیر جراحی شامل موارد زیر است:

1- سونوگرافی

سونوگرافی روی عمیق ترین لایه های پوست کار می کند. اکثر افراد در عرض 2 تا 6 ماه از اولین درمان خود متوجه سفت شدن کمی می شوند و نتایج قابل توجه تری را با درمان های اضافی گزارش می کنند. اثرات درمان می تواند تا 1 سال باقی بماند.

2- درمان های لیزری

درمان های لیزری بر روی لایه بیرونی پوست که اپیدرم نامیده می شود تمرکز دارد. اکثر افراد برای مشاهده نتایج به بین سه تا پنج جلسه درمانی نیاز دارند و تغییرات معمولاً 2 تا 6 ماه پس از آخرین درمان قابل مشاهده است. لیزر درمانی مخصوصاً روی بازوها و شکم مفید است.

3- پفرکانس رادیویی غیر جراحی

در فرم غیرجراحی فرکانس رادیویی، متخصص پوست دستگاهی را روی پوست قرار می دهد تا بافت زیر آن را گرم کند. اکثر افرادی که از این روش استفاده می کنند پس از یک درمان نتیجه را مشاهده می کنند. حدود 6 ماه طول می کشد تا درمان اثر کامل داشته باشد، اما برخی از افراد مدت کوتاهی پس از عمل متوجه سفت شدن آن می شوند. با مراقبت مناسب از پوست، نتایج ممکن است 2 تا 3 سال باقی بماند.

روش های کم تهاجمی

برخی از روش‌های تهاجمی‌تر، که اغلب از علم یا دستگاه‌های مشابه به عنوان روش‌های غیرجراحی استفاده می‌کنند، ممکن است به کاهش شلی پوست کمک کنند.

نمونه هایی از روش های کم تهاجمی شامل موارد زیر است:

1- فرکانس رادیویی جراحی

شکل کم تهاجمی فرکانس رادیویی شامل قرار دادن لوله های کوچک از طریق برش های کوچک در پوست برای ارسال گرما به مناطقی است که نیاز به سفت کردن دارند. پزشکان اغلب این روش را بر روی گردن یا بازو انجام می دهند و ممکن است در عرض 1 ماه نتیجه دهد. این روش معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بیشتر افراد باید 4 تا 5 روز پس از آن از باندهای فشاری استفاده کنند.

2-نور پالسی شدید

افراد اغلب تحت درمان با نور پالسی شدید همراه با فرکانس رادیویی قرار می گیرند تا پوست را در سطوح مختلف به طور موثرتری درمان کنند. ممکن است یک فرد برای دیدن نتایج به یک سری درمان‌های نور پالسی شدید نیاز داشته باشد، و گاهی اوقات برای افرادی که رنگ پوست تیره‌تر یا پوست برنزه دارند، مناسب نیست.

3- لایه برداری با لیزر

لایه برداری با لیزر ممکن است یکی از موثرترین روش های غیرجراحی و کم تهاجمی برای درمان موارد جزئی شلی پوست باشد. اکثر افراد پس از عمل به 5 تا 7 روز استراحت نیاز دارند و معمولاً 2 هفته پس از بهبودی متوجه نتایج می شوند. لایه برداری با لیزر خطر کمی برای ایجاد جای زخم دارد.

آیا می توانید از شل شدن پوست جلوگیری کنید؟

رعایت ایمنی در برابر آفتاب ممکن است به جلوگیری از ظاهر شدن پوست شل کمک کند. در بسیاری از موارد، مانند موارد مربوط به افزایش سن یا تغییرات هورمونی، جلوگیری از شل شدن پوست دشوار است. به نظر می رسد برخی عوامل باعث انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر پوست در برابر عواملی می شوند که ممکن است آن را ضعیف و شل کنند. پیروی از توصیه های خاص ممکن است به کاهش خطر شلی بیش از حد پوست نیز کمک کند.

افراد می توانند با موارد زیر از شل شدن پوست جلوگیری کنند:

 • کاهش وزن با سرعت مناسب
 • ایمن شدن در برابر نور خورشید
 • استفاده از آفتابگیر
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم
 • هیدراته ماندن
 • ترک سیگار یا اجتناب از دود دست دوم
 • حفظ وزن بدن سالم
 • محدود کردن قرار گرفتن در معرض آب بسیار داغ یا کلردار
 • اجتناب از استفاده از شوینده ها یا پاک کننده های قوی

نتیجه گیری

شل شدن پوست مضر نیست و نیازی به درمان ندارد، اما برخی از افراد ظاهر آن را دوست ندارند. بهترین راه برای سفت کردن پوست شل، به علت و شدت علائم و هرگونه ملاحظات بهداشتی اضافی بستگی دارد. در افرادی که پوست شلی شدید دارند، جراحی احتمالاً بیشترین تفاوت را ایجاد خواهد کرد. افرادی که دارای موارد خفیف تا متوسط ​​پوست شل هستند ممکن است از طیف وسیعی از گزینه ها بهره مند شوند، از جمله:

 • ورزش
 • ماساژ دادن
 • محصولات سفت کننده
 • مکمل های غذایی
 • روش های غیر جراحی
 • روش های کم تهاجمی

هر کسی که نگران شلی شدید پوست است باید از پزشک خود مشاوره بگیرد.

{دستگاه HDC هایپوکسی به شما کمک میکند تا از شل شدگی پوست خود جلوگیری کنید. با ما تماس بگیرید.}

دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.