مراقبت از دیابت: معرفی 10 راه موثر

مراقبت از دیابت یک مسئولیت مادام العمر است.

دیابت یک بیماری جدی است. پیروی از برنامه درمان دیابت شما، نیازمند تعهد شبانه روزی است و تلاش شما قطعا ارزشمند است. مراقبت دقیق از دیابت می تواند خطر عوارض جدی – حتی تهدید کننده زندگی – را کاهش دهد.

هر چه می توانید در مورد دیابت بیاموزید. تغذیه سالم و فعالیت بدنی را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید. وزن سالم را حفظ کنید. قند خون خود را کنترل کنید و دستورالعمل های مراقبت های بهداشتی خود را برای مدیریت قند خون دنبال کنید و داروهای خود را طبق دستور پزشک خود مصرف کنید.

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و خطر عوارض مختلف آن را افزایش می دهد، از جمله:

 • کاهش جریان خون در پاها که می‌تواند منجر به عفونت، زخم‌های التیام‌ناپذیر و قطع عضو شود.
 • دشوار شدن کنترل قند خون
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • بیماری چشمی که می تواند منجر به نابینایی شود.
 • آسیب عصبی
 • بیماری کلیوی
 • مرگ زودرس

مانند دیابت، فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی شما آسیب برساند. کلسترول بالا نیز نگران کننده است، زیرا آسیب ناشی از آن اغلب در هنگام دیابت بدتر و سریعتر است. هنگامی که این شرایط با هم ترکیب می شوند، می توانند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر شرایط تهدید کننده زندگی شوند. خوردن یک رژیم غذایی سالم، کم چرب و کم نمک، پرهیز از الکل بیش از حد و ورزش منظم می تواند به کنترل فشار خون بالا و کلسترول کمک کند. همچنین برای کاهش علائم آن میتوانید از پزشک خود، کمک بگیرید.

علاوه بر معاینات معمول سالانه چشم، دو تا چهار چکاپ در سال را برنامه ریزی کنید. متخصص چشم، علائم آسیب شبکیه، آب مروارید و گلوکوم را بررسی می کند.

دیابت خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد. واکسن های معمول می تواند به پیشگیری از آنها کمک کند. در ادامه، برخی واکسن ها معرفی شده است:

 • واکسن آنفولانزا. یک واکسن سالانه آنفولانزا می تواند به شما کمک کند در طول فصل آنفولانزا سالم بمانید و همچنین از عوارض جدی آن جلوگیری کنید.
 • واکسن پنومونی. گاهی اوقات واکسن پنومونی فقط به یک شات نیاز دارد. اگر عوارض دیابت دارید یا بیش از 65 سال سن دارید، ممکن است به تزریق واکسن تقویت کننده نیاز داشته باشید.
 • واکسن هپاتیت B. این واکسن، برای بزرگسالان مبتلا به دیابت توصیه می شود که قبلا واکسن را دریافت نکرده اند و کمتر از 60 سال سن دارند. اگر بیش از 60 سال دارید و هرگز واکسن هپاتیت B را دریافت نکرده اید، با پزشک خود در مورد واکسن مناسب خود مشورت بگیرید.
 • سایر واکسن ها مثل واکسن کزاز (معمولا هر 10 سال یک بار) هم موثر است. پزشک شما ممکن است واکسن های دیگری را نیز توصیه کند.

دیابت ممکن است شما را مستعد عفونت لثه کند. حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید، یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و حداقل دو بار در سال برای معاینه دندان برنامه ریزی کنید. اگر لثه های شما خونریزی کرد یا قرمز یا متورم به نظر می رسید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

قند خون بالا می تواند جریان خون را کاهش دهد و به اعصاب پاهای شما آسیب برساند. در صورت عدم درمان، بریدگی ها و تاول ها می توانند منجر به عفونت های جدی شوند. دیابت می تواند منجر به درد، سوزن سوزن شدن یا از دست دادن حس در پا شود.

برای جلوگیری از مشکلات پا:

 • روزانه پاهای خود را با آب ولرم بشویید. از خیس کردن پاها خودداری کنید، زیرا این امر می تواند منجر به خشکی پوست شود.
 • پاهای خود را به آرامی و به خصوص بین انگشتان را خشک کنید.
 • پاها و مچ پا را با لوسیون مرطوب کنید. روغن یا کرم را بین انگشتان پا نزنید زیرا رطوبت اضافی می تواند منجر به عفونت شود.
 • روزانه پای خود را از نظر پینه، تاول، زخم، قرمزی یا تورم چک کنید.
 • اگر زخم یا مشکل دیگری در پا دارید که در عرض چند روز بهبود پیدا نمیکند، با پزشک خود مشورت کنید. اگر زخم دارید – زخم باز – فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • پابرهنه، داخل خانه یا بیرون نروید.

اگر دیابت و سایر عوامل خطرزای قلبی عروقی مانند سیگار کشیدن یا فشار خون بالا دارید، پزشک ممکن است مصرف دوز پایین آسپرین را هر روز برای کمک به کاهش خطر حمله قلبی و سکته توصیه کند. اگر فاکتورهای خطر اضافی قلبی عروقی ندارید، خطر خونریزی ناشی از مصرف آسپرین ممکن است بیشتر از مزایای آن باشد. از پزشک خود بپرسید که آیا درمان روزانه با آسپرین برای شما مناسب است یا خیر.

الکل می تواند باعث افزایش یا کاهش بیش از اندازه قند خون شود. اگر این نوشیدنی را انتخاب کردید، فقط در حد اعتدال انجام بنوشید. یعنی بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردان. همچنین همیشه با یک وعده غذایی یا میان وعده بنوشید و به یاد داشته باشید که کالری هر الکلی که می نوشید را در شمارش کالری روزانه خود بگنجانید. همچنین توجه داشته باشید که الکل می تواند بعدا منجر به کاهش قند خون شود، به خصوص برای افرادی که از انسولین استفاده میکنند.

اگر استرس دارید، به راحتی می توانید از روال معمول مراقبت از دیابت خود غافل شوید. مدیریت استرس خود را جدی بگیرید. وظایف خود را اولویت بندی کنید. همچنین تکنیک های تمدد اعصاب را یاد بگیرید.

به اندازه کافی بخوابید. و مهم از همه، مثبت بمانید. مراقبت از دیابت در کنترل شماست. اگر مایل به انجام وظایف خود هستید، دیابت مانعی برای یک زندگی فعال و سالم نخواهد بود.

برگرفته از سایت مایوکلینیک

دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.