تناسب اندام کودک: زمانی که کودک شما ورزش نمی کند

برخی از کودکان فقط به ورزش علاقه ندارند. کارشناسان به WebMD می گویند که تناسب اندام خلاق برای کودکان ممکن است به سادگی پیاده روی در پارک باشد. با این 12 نکته به پسر یا دختر کم تحرک خود کمک کنید تا فواید و لذت های فعالیت بدنی را کشف کند.

نکته 1: خارج از زمین بازی فکر کنید.

همه به ورزش های سازمان یافته ای مانند فوتبال یا بیسبال گرایش ندارند. به دنبال فعالیت های دیگری باشید که فرزندتان از آنها لذت می برد – مانند رقص، صخره نوردی، شنا یا هنرهای رزمی. و صبر داشته باشید، ممکن است قبل از اینکه کودک شما فعالیت مناسب را پیدا کند، آزمون و خطا طول بکشد.

اریک اسمال، متخصص طب ورزشی کودکان/نوجوانان و نویسنده کتاب Kids & Sports می‌گوید: «احتمالاً زمان آن رسیده است که وقتی فرزندتان دیگر سرگرمی ندارد، گزینه دیگری را بررسی کنید. به امتحان ایده های مختلف ادامه دهید تا زمانی که چیزی پیدا شود. مهم است که بچه های غیر ورزشکار، انگیزه و حرکت داشته باشند تا بتوانند از عادت مادام العمر فعالیت بدنی لذت ببرند.

نکته 2: به بازی بپیوندید.

بچه ها زمانی را دوست دارند که پدر و مادرشان با آنها بازی می کنند. بنابراین با پیاده روی خانوادگی، کودکان را به تناسب اندام تشویق کنید. با پیاده روی یا دوچرخه سواری با هم به مدرسه بروید. پاتریشیا نیکسون، رئیس منتخب انجمن پزشکی ورزشی کودکان آمریکای شمالی، می‌گوید: «شما برای تشویق فرزندتان به ورزش، نیازی به تجهیزات فانتزی یا کلاس‌های ویژه ندارید».

نکته 3: زمان نمایش را محدود کنید.

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که کودکان در روز بیش از یک تا دو ساعت از موبایل ها، لپ تاپ ها و مواردی از این قبیل استفاده نکنند، علاوه بر این تماشای تلویزیون، گشت و گذار در اینترنت یا بازی های ویدیویی. اما بسیاری از کودکان روزانه چهار ساعت یا بیشتر وقتشان را به این کار ها میپردازند. کودکان را به جایگزین‌های فعال برای این سرگرمی‌های غیرفعال تشویق کنید.

برای کمک به جلوگیری از وسوسه، تلویزیون‌ها را از اتاق خواب‌ها بردارید و رایانه را در یک فضای مشترک قرار دهید تا بتوانید بر آن نظارت کنید. اگر نوجوان هستید، دستورالعمل‌هایی را در مورد سایر فعالیت‌های بی‌تحرکی مانند گپ زدن با تلفن یا پیام‌های متنی تنظیم کنید.

نکته شماره 4: با مثال راهنمایی کنید.

اگر هر شب جلوی تلویزیون چیزی می‌خورید، یعنی کنترل در یک دست و مثلا کیسه‌ای چیپس در دست دیگر، به آنچه به کودکانتان میگویید، خودتان عمل نمی‌کنید. فرزندان شما نیز به احتمال زیاد به محدودیت‌هایی که برای زمان بازی های دیجیتالی آنها تعیین کرده‌اید، احترام نمی‌گذارند. بنابراین رفتار خود را بررسی کنید و با گنجاندن فعالیت بدنی در زندگی روزمره خود به عنوان یک الگو عمل کنید. می توانید به جای رانندگی پیاده روی کنید. به جای اینکه منتظر آسانسور بمانید، از پله ها بالا بروید. به طور منظم در کارهای فعالی که از آنها لذت می برید شرکت کنید و اجازه دهید فرزندانتان ببینند – و درباره آنها بشنوند – که چقدر از آنها لذت می برید.

نکته 5: بازخورد مثبت ارائه دهید.

بعضی از کودکان، نیاز به شنیدن تشویق برای رسیدن به اهداف حتی کوچک، مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری بیشتر از دفعه قبل دارند. اسمال می‌گوید، به یاد داشته باشید که تلاش‌ها را تشویق کنید، انتخاب فعال بودن یا تلاش برای بهبود یک مهارت.

کودکانی که به طور طبیعی ورزشکار نیستند ممکن است در مورد مهارت های بدنی خود (یا کمبود آنها) خودآگاه باشند. آنها همچنین ممکن است از شکست، شرمساری یا مسخره کردن بترسند. یک کودک ممکن است فقط از نظر فیزیکی محتاط باشد. این بچه ها به همه حمایت و تشویق شما نیاز دارند. نیکسون، که در دانشگاه Wake Forest، کارولینای شمالی، در مورد فعالیت بدنی و کودکان تحقیق می‌کند، می‌افزاید: نظرات آزاردهنده یا منفی کار نمی‌کنند و فقط باعث ایجاد احساس بد در کودک شما می‌شوند.

نکته 6: یک دوست را همراه خود بیاورید.

بچه‌ها دوست دارند با همسالان خود معاشرت کنند، بنابراین یک دوست را برای دوچرخه‌سواری دعوت کنید، یا با یک همراه به استخر بروید. کودکان خردسال از رفتن به زمین بازی با دوستان برای تعقیب، بالا رفتن، تاب خوردن، سر خوردن و دویدن لذت می برند. اگر فرزند شما به احتمال زیاد به همراه یکی از دوستان خود یک ورزش گروهی را بررسی می کند، ادامه دهید و در آنها ثبت نام کنید. فقط مطمئن شوید که تمرکز بر سرگرم کردن تناسب اندام و یادگیری مهارت های جدید است – نه رقابت و برنده شدن – زیرا این می تواند اشتیاق کودک شما را به بازی کاهش دهد.

نکته 7: از ورزش به عنوان پاداش استفاده کنید.

مجبور کردن کودک به بیرون رفتن و بازی کردن ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و رنجش و مقاومت را افزایش دهد. اسمال می گوید: «ورزش هرگز نباید تنبیهی باشد. به عنوان تنبیه، فرزندتان را مجبور نکنید که دویدن دور بزند یا حرکات پرفشار انجام دهد. در عوض، سعی کنید از فعالیت بدنی به عنوان پاداش استفاده کنید. اگر فرزند شما دنبال فرصتی برای استراحت از تکالیف باشد، ممکن است از بازی کیک بال به مدت 20 دقیقه خوشحال باشد.

نکته 8: یک برنامه منظم داشته باشید.

مطمئن شوید که تناسب اندام کودکان در برنامه خانواده قرار می گیرد، به همان ترتیبی که مدرسه، محل کار، خرید، کارهای خانه، گردهمایی های خانوادگی و جشن های تولد راه خود را در تقویم پیدا می کنند. شما و فرزندتان به احتمال زیاد به یک برنامه ورزشی پایبند هستید، اگر آن را به طور معمول در زندگی خود بگنجانید. و فرزند شما شروع به انتظار می کند (و می پذیرد) که صبح شنبه معمولاً به معنای دوچرخه سواری است، و چند شب در هفته بعد از شام، خانواده به سرعت در محله قدم می زنند.

نکته 9: موقعیتی غیرقابل مذاکره بگیرید.

آیا رفتن به مدرسه، مسواک زدن یا بستن کمربند ایمنی موضوع بحث در خانه شماست؟ نه، زیرا اینها همه فعالیت هایی هستند که سلامت، ایمنی و رفاه کودک شما را ارتقا می دهند. نیکسون می‌گوید خوب، همین رویکرد باید در مورد تناسب اندام کودکان نیز اعمال شود. این کار بیهوده است: انجام ورزش منظم برای سلامت روحی و جسمی شما مفید است. از همان ابتدا محکم بایستید و اجازه ندهید فرزندتان در مورد شایستگی بازی های رایانه ای در مقابل بازی با توپ بحث کند.

نکته 10: این ایده را القا کنید که ورزش وجود دارد.

برخی از بچه ها واقعاً به مفهوم انجام کاری که جالب است پاسخ می دهند. شاید فرزند شما بخواهد مانند تونی هاوک روی یک اسکیت بورد بچرخد، یک ضربه کاراته به حریف آلا بروس لی بزند، آخرین روال هیپ هاپ را یاد بگیرد یا بر حرکات کاپوئرا تسلط پیدا کند. به کودک خود اجازه دهید تا فعالیتی را انتخاب کند که به او حس سبک بودن میدهد.

نکته 11: فرزندتان را مسئول آن بگذارید.

اجازه دهید هر بچه به نوبت یک فعالیت فعال آخر هفته یا بعد از مدرسه را انتخاب کند. دوستدار طبیعت ممکن است به پیاده روی رای دهد، ماجراجو ممکن است سفر به نزدیکترین باشگاه ورزشی جنگل یا دیوار کوهنوردی را انتخاب کند. افراد کم تحرک بیشتر ممکن است فعالیتی را انتخاب کنند – مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، یا اسکوتر – با در نظر گرفتن مقصدی، مانند بازدید از کتابخانه محلی. فرقی نمی‌کند در یک قفس حلق آویز، سالن بولینگ یا کلاس رقص شکم بگذرید، همه آنها به عنوان فعالیت‌های تناسب اندام کودکان به حساب می‌آیند و کودک شما می‌تواند احساس کنترل بر موقعیت را داشته باشد. با این حال، برای بچه‌های کوچک‌تر، ممکن است بخواهید تعداد گزینه‌هایی را که باید انتخاب کنند، محدود کنید.

نکته 12: آن را سرگرم کننده کنید.

بچه های کوچک برای کشش مانند گربه، دویدن مانند ببر یا پریدن مانند کانگورو نیازی به تشویق زیادی ندارند. آنها از انجام آن خوشحال خواهند شد. و فراموش نکنید، دانش‌آموزان همچنان از فرصت بازی رایگان پس از یک روز گذراندن پشت میز لذت می‌برند. در یک روز بارانی با نوجوانان یا نوجوانان گیر کرده اید؟ سپس یک بازی ویدئویی رقص اکشن را اجرا کنید تا جوانان خود را صرف انرژی کنید. بچه‌های کوچک‌تر ممکن است از گذاشتن موسیقی برای رقصیدن در یک طوفان لذت ببرند. هر فعالیتی که باشد، سرگرمی را در تناسب اندام کودک حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.